Rekordot döntött a német vállalati csődök száma
A németországi fizetésképtelenségi adatok drámai növekedése nemcsak az országot érinti, hanem Magyarország gazdasági helyzetére is hatással lehet.
A magyar posztkommunista átmenet egyik politikai toposza, hogy a balliberális elemző/intézet/szakértő/újságíró pártoktól független, míg a jobboldali elfogult, mert a Fidesz köldökzsinórján lóg.
„Két dolgot biztosan állíthatunk: Horn Gábor, volt SZDSZ-es politikus által gründolt Republikon Intézet nem független, legutóbbi elemzésükben vázolt baloldali növekedés pedig egyszerűen nem igaz.
A magyar posztkommunista átmenet egyik politikai toposza, hogy a balliberális elemző/intézet/szakértő/újságíró pártoktól független, míg a jobboldali (legyen az századvéges, nézőpontos, az ezredforduló környékén – egyes hiperintelligens szoci elnökhelyettesek szerint ma is – Tárkis, stb.) elfogult, mert a Fidesz vagy a jobboldali kormány köldökzsinórján lóg. A függetlenség persze a legtöbbször nem explicit címke, egyszerűen úgy mutatják be a GKI-tól a Oszkó Péterig az elemzői véleményeket, mintha azok mögött nem állna pártos elkötelezettség. Aki nem hiszi, nézze meg a HVG eheti számának vezércikkét a Lengyel László-féle Pénzügykutató és a szocialisták gazdasági programját író GKI megmondásaival, vagy az Indexen visszatérően címlapos, személyi állományában Kiss Péterhez köthető Policy Agenda médiaszerepléseit.
Ezzel a toposszal legfőbb ideje leszámolni. A médiában megjelenő elemzések legalább 95 százaléka ugyanis olyan cégektől, köröktől érkezik, melyeknek volt és általában van is céges/állami megbízásuk. Bár a hvg.hu politikai intézetek kritizálásában élenjáró munkatársa a személyi összefonódások (khm…) miatt valószínűleg nem fog elfogultságot felvető kritikát írni Reiner Roland Republikon blogon megjelent elemzése miatt, mégis érdemes megnézni, hogy a Heti Válasz és szocialista források szerint most éppen az MSZP-nek dolgozó volt SZDSZ-közeli elemzőintézet hogy interpretálja a közvélemény-kutatások eredményeit. Maga a kérdésfeltevés, a baloldali növekedés mítosza ugyanis önmagában is izgalmas, az meg pláne, hogyan bűvészkednek a nekik kedvezőtlen számokkal a baloldalon.”